Jak projektować serię wydawniczą?
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wiadomo, że dwie książki należą do jednej serii? Jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę, projektując serię wydawniczą?
W tym poście na przykładzie serii Kurzol, którą stworzyliśmy wspólnie z Bogusiem Janiszewskim i Wydawnictwem Agora dla Dzieci, opowiadam o kluczowych zasadach designu serii.
Przy projektowaniu Kurzola szczególnie zależy nam na tym, aby stworzyć nie tylko zabawne i angażujące publikacje, ale także książki dopracowane na najwyższym poziomie edytorskim.
Kluczem do sukcesu w projektowaniu serii jest konsekwencja. Zasady ustalone przy projektowaniu layoutu – takie jak kolorystyka, układ tekstu i ilustracji, wzory czy użycie apli – muszą być spójnie stosowane we wszystkich książkach serii.
Czasami pojawia się pokusa, żeby przełamać zasady i dopasować layout do nowego, szalonego pomysłu, który wpada nam do głowy w trakcie pracy. Tego rodzaju "eksperymenty" mogą jednak prowadzić do chaosu i wrażenia, że w książce coś nie gra.
Przy tworzeniu serii pracuje zespół: ilustrator (w tym przypadku ja odpowiadam za projekt całej serii), dział DTP w wydawnictwie (który dba o skład i zgodność z zasadami typografii) oraz redaktor prowadzący projekt (czuwający nad spójnością całości i koordynacją zespołu).
Dajcie znać w komentarzach, czy zwróciliście wcześniej uwagę na te zasady projektowania serii książkowych!
niedziela, 17 listopada 2024
Jak projektować serię wydawniczą?
piątek, 15 listopada 2024
Polskie Radio Dzieciom - Tropicielonauci
Tropicielonauci - Czym jest gra komiksowa?
Wydawnictwo: Muduko
- chęć poszerzenia wiedzy
- umiejętność podejmowania decyzji
- wyobraźnię
- Nowatorski produkt na rynku: połączenie gry komiksowej i aplikacji
- Dedykowana aplikacja, która znacząco rozszerza świat przedstawiony
- Zachęcenie do wielokrotnych rozgrywek
- Pokazanie w jak dobry sposób można używać telefonu (do zdobycia, czy poszerzenia wiedzy)
- Komiks, który jest jednocześnie grą – dziecko może zdecydować, w jakim kierunku rozwinie się fabuła (czytelnik porusza się między paragrafami, nie czyta strona po stronie)
- Atrakcyjna forma narracji dostosowana do wieku odbiorcy
- Gra rozwija umiejętność podejmowania decyzji i wyobraźnię
EAN: 9788396392565
ISBN: 978-83-963925-6-5
Okładka zintegrowana
Format: 165×235 mm
Liczba stron: 176
Powyższy opis pochodzi ze strony wydawcy -> KLIK
Tutaj możecie zobaczyć więcej materiałów z książki -> KLIK
Tutaj można ją kupić -> KLIK
Czym są Tropicielonauci?
Tropicielonauci to wyjątkowy, innowacyjny, interaktywny projekt gry komiksowej, czyli połączenia komiksu z grą paragrafową! Akcja rozgrywa się w odległej galaktyce, a czytelnik wciela się w rolę Tropicielonauty – kosmicznego detektywa, który tropi zaginione rzeczy, osoby i sprawy.
Wybory fabularne
Tropicielonauci to gra paragrafowa, w której czytelnik, podejmując decyzje fabularne, przeżywa swoją unikalną przygodę. Dzięki wyborowi określonych ścieżek, możemy odkrywać te zakątki świata przedstawionego, które wydają nam się najciekawsze.
Aplikacja
Do książki stworzono dedykowaną aplikację — Tropibot. Z jej pomocą czytelnik może odkrywać historie ukryte w świecie komiksu! Aplikacja wspiera podejmowanie decyzji i eksplorację kosmosu, a także zwiększa immersję. To właśnie w niej tworzymy profil Tropicielonauty, śledzimy postępy w grze i podsumowujemy odkryte fragmenty fabuły.
Kody QR
Skanując kody QR umieszczone w komiksie, odkrywamy wpisy w Kompendium, czyli bazie wiedzy o Galaktyce, w której się znajdujemy. Nie wiesz, czy owad, którego spotkałeś, jest niebezpieczny? Zeskanuj go za pomocą Tropibota, aby dowiedzieć się o nim więcej, zanim podejmiesz decyzję fabularną!
Runy
W komiksie ukryte są także tajemnicze runy. Dzięki Tropibotowi można je odszyfrować i poznać dodatkowe informacje o świecie, w którym się poruszamy, oraz o postaciach, które spotykamy na swojej drodze.
Osiągnięcia
Czasami runy lub kody są ukryte, a dostęp do nich wymaga rozwiązania prostych łamigłówek. Nagrodą za ich rozwiązanie jest zdobywanie osiągnięć.